II Święto Leśnej Edukacji

22 kwietnia 2023

„Im bardziej nasza codzienność staje się wirtualna,
tym bardziej natura jest nam potrzebna do osiągnięcia równowagi.” 

Richard Louv, Ostatnie dziecko lasu

W bardzo zabieganym i mocno przekształconym przez człowieka świecie warto odkryć na nowo, jak żyć w zgodzie z przyrodą. Aby tak się stało, trzeba organizować sprzyjającą czasoprzestrzeń do tego, by móc regularnie i jak najczęściej przebywać w naturze, doświadczać jej całym ciałem, obserwować zachodzące przemiany, zaciekawiać się nimi, zadawać sobie pytania i poszukiwać odpowiedzi. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że po takim doświadczeniu poziom świadomości na temat roli natury w życiu ludzi bardzo wzrośnie. Święto Leśnej Edukacji może być ku temu doskonałą okazją!

Już 22 kwietnia zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w II Święcie Leśnej Edukacji! Przygotowaliśmy dużo atrakcji i wydarzeń zarówno dla dzieci i młodzieży, całych rodzin oraz dorosłych! Każdy znajdzie coś dla siebie!

Przeczytaj poniższe informacje i samodzielnie zdecyduj, z czego skorzystasz! ❤️

Część terenowa

10.00 - 14.00

Stacja: Krzyżówki

W Krzyżówkach odbędą się wydarzenia dedykowane całym rodzinom z małymi dziećmi (od urodzenia do starszych klas szkoły podstawowej), nauczycielom oraz edukatorom pracującym na co dzień z takimi odbiorcami. 

Miejsce

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Fundacji Królowej Świętej Jadwigi, Krzyżówki 377

W planach:

Rodzinny marsz na orientację

To wspaniała drużynowa przygoda w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli lubicie odrobinę wyzwania, trochę działań detektywistycznych z mapą oraz “walkę” z upływającymi minutami to marszobieg jest dla Was!

Kto może budować zespół?

Od 2 do 4 osób z rodziny – to kategoria rodzinna albo ktoś z grona kolegów/koleżanek – to kategoria rówieśnicza.

Jeśli chcecie wziąć udział w marszu przyślijcie wcześniej swoje zgłoszenie – bardzo pomoże to w organizacji całego wydarzenia.

Wypełnij formularz!

Rozwiń szczegóły i zapisy!

Warsztaty plenerowe

 • Krosna między drzewami – ”Utkajmy wspólną opowieść o …”.
  Między drzewami będą przygotowane krosna, na których każdy będzie mógł utkać swój fragment z materiałów znalezionych w okolicy: różnych gałęzi, traw, itd.  Wiele fragmentów stworzy jedną całość!
 • Napisz stronę w pamiętniku Święta leśnej edukacji – wspólna książka.

  Zainspirowani pracami artysty Pepe Gimeno, w czasie wędrówki po okolicy uczestnicy zbierają drobne gałązki, kamyki, igły, fragmenty kory; wszystko, co ciekawe, by potem na koniec złożyć swoje ‘skarby’ w ilustrację lub tekst bez słów na stronie pamiętnika – przygotowanym podobraziu.

 • Leśna książka, czyli wielowymiarowy pamiętnik osobistych leśnych odkryć.
  Będzie napisana i zilustrowana lasem. Może będzie maleńka i zmieści się w kieszeni wędrowca albo wielkoformatowa i ledwo wejdzie do plecaka. Z kartkami albo bez kartek. Ze słowami albo tylko z mową lasu.
 • Motanki…
  Kiedyś tworzone w intencji. Dzisiaj bardziej dla ozdoby. Wypełnione suszonymi ziołami lalki ze skrawków materiału. Moje dzieci mają swoje na dobry sen, wypełnione lawendą… a Twoje jakie będą?
 • “Bujaj się… w lesie
  Zapraszamy do oderwania się od ziemi, sprawdzenia swojej równowagi oraz stworzenia (nie)placu zabaw. Na stanowisku poznamy sposoby praktycznego posługiwania się linami, tak aby było to bezpieczne, praktyczne oraz dawało radość.
 • “Książeczkę sam zrobię i rybki złowię”
  Zapraszamy do stworzenia przyrodniczej autorskiej książeczki i przyjrzenia się z bliska kilku złowionym rybom.
 • “Pisanie” przyrodą i “malowanie” naturą
  Zapraszamy wszystkich chętnych do niezwykłej pracowni, w której prawie wszystko można napisać i namalować korzystając z otaczającej nas przyrody. W tym miejscu warto też przyjrzeć się swoim emocjom i spróbować je utrwalić tymi niecodziennymi materiałami plastycznymi. 
 • Terenowa planszomania
  Jeśli lubicie grać w planszówki i chcecie doświadczyć, jak wspaniale jest to robić w terenie, to bardzo gorąco zapraszamy Was do rozegrania partii “memo” lub wzięcia udziału w wielkoformatowej grze. Każda będzie dotykała ważnych ekologicznych tematów.
 • “Doświadczenie naukowe sposobem zdobywania wiedzy. Dlaczego warto, aby uczeń zadawał pytania i szukał na nie odpowiedzi?”
  Zaciekawienie światem przyrody owocuje dziecięcym pytaniem “jak to działa?”. Odpowiedź na nie jest nowo pozyskaną wiedzą. Pomiędzy jednym a drugim znajduje się przestrzeń na działanie nauczyciela – zaproponowanie doświadczenia naukowego, które stawiając pytanie badawcze, pozwala zweryfikować hipotezę i postawić wniosek. Warsztat pomyślany jest dla dorosłych – nauczycieli i rodziców. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia za pomocą formularza.

Już wiesz, co wybierzesz? 👋

Rozwiń jeszcze więcej atrakcji!

Stacja: Żywiec

Wydarzenia dedykowane młodzieży młodszej (7-8 klasa szkoły podstawowej) i starszej (szkoła ponadpodstawowa), nauczycielom oraz edukatorom pracującym na co dzień z takimi odbiorcami. 

W planach:

Gra miejska “Z naturą w mieście da się grać”

Zapraszamy Was na grę terenową, która jest odkrywaniem najmniejszych, ale ciągle istniejących elementów natury w najbardziej nawet zabudowanych dzielnicach miasta. Zupełnie przy okazji może być poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań do szkolnej lekcji. Razem możemy ich doświadczyć.

Kto może budować zespół?

Od 2 do 4 osób z grona znajomych, przyjaciół lub rodzeństwa. Do gry zapraszamy młodzież z klas 7-8 szkoły podstawowej oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

Ważne informacje:

Miejsce: park w Żywcu przy Zamku Habsburgów, spotykamy się przy makiecie zamku,
Czas rozpoczęcia gry: spotkanie przy makiecie zamku 10.00 – 10.15, omówienie zasad gry, start ok. 10.30.

Zakończenie gry w okolicach siedzimy Żywieckiej Fundacji Rozwoju.

Gra jest przygotowana przez młodzież Niepublicznego LO Cogito Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Żywcu.

Po jej zakończeniu gorąco zapraszamy Was do wzięcia udziału w młodzieżowej debacie oksfordzkiej, która odbędzie się w siedzibie Żywieckiej Fundacji Rozwoju. 

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

Rozwiń szczegóły i zapisy!

Debata Oxfordzka “Greta Thunberg jest głosem młodego pokolenia w sprawach klimatycznych”

Zapraszamy Was do uczestnictwa w roli widzów i komentatorów w debacie oxfrodzkiej, w ramach której debatować będą drużyny z LO Cogito z Żywca i LO Startowa z Warszawy.

Wydarzenie to może stać się początkiem cennych refleksji i dyskusji dotyczących stanu klimatu, szerzej środowiska i ekologii. Wasz głos będzie bardzo ważny. Dwie drużyny debatanckie uruchomią ten tak istotny dla nas i świata temat. Później wspólnie spróbujemy sformułować kluczowe wnioski. Bądźcie wtedy z nami!

Miejsce debaty:
Siedziba Żywieckiej Fundacji Rozwoju, ul Dworcowa 2, Żywiec 

Część plenarna

Żywiec, 16.30 - 20.30

MCK klub „Papiernik”, ul. Ks. Pr. St. Słonki 31

16.30 – 16.40

Otwarcie części plenarnej 

16.40 – 18.00

Trzy prelekcje gości specjalnych, po których odbędzie się krótki panel dyskusyjny.

Las sensorycznie
dr Izabella Kucharczyk

Miejscem szczególnie ważnym, wpływającym na przebieg procesów integracji sensorycznych jest las. To tu dzieci mogą zaspokajać swoje potrzeby sensoryczne i uczyć się odpowiednio reagować na działające bodźce. Prawidłowa integracja sensoryczna ma ogromne znaczenie dla rozwoju prawidłowej percepcji, napięcia mięśniowego, koordynacji, sfery emocjonalno-motywacyjnej oraz procesu. Analiza tych zależności będzie podstawą wystąpienia.

Mózg + natura = dobrostan
dr Wojciech Glac

W świetle badań naukowych kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Ten trudny do wyjaśnienia prozdrowotny efekt naturalnego środowiska możliwy jest do zrozumienia przez pryzmat neuronauk. Badania wskazują, dlaczego mózg kocha kontakt z naturą i w jaki sposób odwdzięcza się za możliwość przebywania na łonie przyrody. Wystąpienie poświęcone będzie przedstawieniu mechanizmów mózgowych stojących za pozytywnym wpływem kontaktu z naturą.

Leśna wędrówka po stopniach pedagogicznej dojrzałości środowiskowej
dr Magdalena Frączek

Edukacja leśna powinna odbywać się wokół wspólnego celu łączącego dwa obszary: obszar dbałości o wychowanie nowych pokoleń i obszar dbałości o naturę, której doskonałym przykładem jest las, jako jeden z najdoskonalszych ekosystemów. Natura jest wrażliwa, delikatna, pełna skomplikowanych zależności, a jej zasoby nie są nieograniczone, dlatego konieczna jest edukacja, by to, czego dziś doświadczamy, z czego korzystamy, zachowało się dla kolejnych pokoleń

18.15 – 19.45

Pokaz filmu “Rzeka” 🎬

19.45 – 20.15

Czas na podsumowania, komentarze do filmu i całości dnia.

Goście specjalni

Patronat honorowy

Partnerzy

Zobacz, jak było w zeszłym roku!

Wejdź w świat leśnej edukacji!

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz się dowiedzieć o nadchodzących wydarzeniach, które organizujemy w całej Polsce, koniecznie zapisz się do newslettera. Zadbamy o to, aby docierały do Ciebie tylko najważniejsze wiadomości!