Fundacja Królowej Świętej Jadwigi

Aleja Niepodległości 18/p. 6
Warszawa 02-653

118 15 04 258

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania, możesz przekazać dowolną darowiznę na konto:

ING Bank Śląski
06 1050 1025 1000 0023 1691 8701

Fundacja Królowej Świętej Jadwigi powstała w roku 1999 w Warszawie. Naszym marzeniem było stworzenie dobrych, inspirujących i bezpłatnych szkół dla dzieci, które chcą podjąć wysiłek rozwijania swoich talentów, zainteresowań i pasji.

Pierwszą taką szkołę udało się otworzyć w Beskidzie Żywieckim, w 2001 roku w małym i pięknym przysiółku – Koszarawie Bystrej. W kolejnych latach powstały szkoły podstawowe i licea w Krzyżówkach, Przyłękowie, Kolebach i Żywcu. Od roku 2018 jesteśmy obecni w Małopolsce w Kętach i na Mazowszu w Grodzisku Mazowieckim; od 2019 r. we Wrocławiu i Ostrowie Wielkopolskim, a od 2020 r. w województwie zachodniopomorskim. Obecnie prowadzimy w Polsce szesnaście szkół.

Sieć szkół i wsparcie w edukacji domowej

Utworzona przez nas struktura, która działa obecnie, to obejmująca znaczną część Polski strefa szkół – Montessori Mountain Schools (MMS). W jej ramach rozwijamy koncepcję współpracy z Rodzinami i uczniami z edukacji domowej (ED). Każdego roku organizujemy warsztaty dla uczniów ED, prowadzone przez naszych nauczycieli, wspieramy naszych uczniów ED kursami językowymi, przygotowaniami do egzaminów zewnętrznych, spotkaniami, webinarami, podcastami i konsultacjami w czasie wiosennych i jesiennych zlotów. Ponadto organizujemy dla uczniów obozy i warsztaty letnie.

Pasjonujemy się pracą metodą Marii Montessori. Organizujemy kursy i warsztaty metody dla nauczycieli i rodziców, spotkania na zajęciach pracy własnej, hospitacje, indywidualne konsultacje. W 2021 r. uruchomiliśmy Kurs Montessori Online, z którego można korzystać z dowolnego miejsca na świecie i w dogodnym dla siebie czasie.

Wspieramy rodziny przygotowujące swoje dzieci do sakramentu pojednania i Pierwszej Komunii Świętej. Od 2015 roku naszą opieką w duchu Baranków łącznie objętych było kilkaset rodzin z całej Polski. Przygotowane rodziny wraz z kapłanami organizują lokalnie wspólnoty, które nazwaliśmy „Barankami”.

Rozwój na innych polach

Od 2014 roku prowadzimy Szkołę Patrzenia. Wydaliśmy podręcznik do rysunku z natury dla rodziców, prowadzimy warsztaty, plenery i szkolenia dla dzieci i dorosłych.

Dynamicznie rozwijają się inicjatywy dla licealistów z edukacji domowej. Grupy LED i Montessori Open Space, działają już w całej Polsce. Pomysł opiera się na współpracy młodych ludzi z tutorem, czasie na indywidualną pracę, stworzenia możliwości do realizacji zarówno własnych pasji, jak i odnalezienie radości ze wspólnego uczenia się.

W ramach działalności Fundacji prowadzimy portal poświęcony edukacji – Edukacja: można inaczej. Jego zadaniem jest wspieranie uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych rozwojem osobistym oraz edukacją. W ciągu dwóch lat w portalu już znalazło się kilka tysięcy artykułów, podcastów, webinarów, recenzji i raportów, mających na celu przekazywanie wiedzy i inspiracji dotyczących szeroko rozumianej edukacji.

Coraz prężniejszym obszarem działającym w ramach Fundacji jest obszar związany z leśną edukacją. W 2021 r. rozpoczęliśmy Szkołę Leśnej Edukacji, czyli cykl warsztatów całorocznych dla dorosłych zainteresowanych rozpoczęciem inicjatywy leśnej edukacji w swojej okolicy oraz dla rodziców, którzy wierzą, że poprzez kontakt z naturą ich dzieci mogą lepiej się rozwijać.

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz się dowiedzieć o nadchodzących wydarzeniach, które organizujemy w całej Polsce, koniecznie zapisz się do newslettera. Zadbamy o to, aby docierały do Ciebie tylko najważniejsze wiadomości!