Liceum Cogito

Szkoła dla myślących odważnie!

rodzic zainteresowany metodą montessori w montessori mountain schools

Tworzymy w szkole i wokół niej społeczność ludzi z pasją i wspólnymi wartościami, którzy myślą odważnie i gotowi są podejmować wyzwania, aby razem, ale z poszanowaniem indywidualności, rozwijać się, cieszyć życiem, poznawać świat i spełniać marzenia.

Co nas wyróżnia?

Liceum Cogito to szkoła, w której każdy uczeń jest podmiotem procesów rozwojowych, wychowawczych i edukacyjnych, ale też, co nie mniej ważne, współtworzy przestrzeń, którą jest szkoła. Cogito to wspólny projekt uczniów i nauczycieli, w którym kształtujemy i rozwijamy przede wszystkim odważne, krytyczne myślenie, umiejętności komunikacyjne, pasje i zainteresowania, a wszystko w oparciu o bliskie relacje i wzajemny szacunek uczestników tego procesu. Wychowujemy do odważnego i samodzielnego życia, w którym czas liceum jest ważnym etapem.

Małe klasy

Uczymy się w małych klasach. U nas każdy jest traktowany indywidualnie.

Opieka tutora

Dla zainteresowanych proponujemy opiekę naukową tutora.

Wspólny wyjazd

Rok szkolny rozpoczynamy żeglowaniem po Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Olimpiady

Nasi uczniowie z sukcesem biorą udział w olimpiadach przedmiotowych.

Obozy naukowe

Organizujemy obóz matematyczno-przyrodniczy, literacki i historyczny.

Przemowy publiczne

W naszej szkole uczymy przemawiać publicznie.

Wydarzenia kulturalne

Bierzemy udział w cyklicznych wydarzeniach kulturalnych (Festiwal Conrada, Festiwal Copernicus, Noc Muzeów).

Teatr

Realizujemy nasze teatralne aspiracje – Cogito w teatrze i teatr w Cogito.

Samodzielność

Uczymy samodzielności i odpowiedzialności za własny proces edukacyjny – praca własna.

Współpracujemy z:

Poznaj nas lepiej!

Nasza szkoła nie byłaby takim wyjątkowym miejscem, gdyby nie nasi Uczniowie i dorośli, którzy pragną dla nich jak najlepiej! 

Nietypowo o Liceum Cogito

Zapraszamy do wysłuchania nieco dłuższej rozmowy Romana Zonia – dyrektora Liceum Cogito z Mateuszem Kapałą, cogitowym anglistą – o tym, czym jest i czym może być Liceum Cogito, o procesie rekrutacji i o dniu otwartym.

Rekrutacja

Drodzy Ósmoklasiści!

Przed Wami ważny moment w życiu. Wielkimi krokami zbliża się koniec edukacji w szkole podstawowej. Musicie zdecydować o dalszej ścieżce Waszego rozwoju. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, ponieważ związane jest tak naprawdę z pomysłem na siebie nie tylko na cztery lata, ale w dużej mierze na dalsze życie.

Jeżeli chcielibyście te cztery lata doświadczania siebie i drugiego człowieka, budowania relacji i nauki sensu stricto przeżyć w naszej szkole, to zapraszamy Was do udziału w procesie rekrutacji do NLO Cogito w Żywcu!

W roku szkolnym 2024/2025 planujemy uruchomić jedną klasę (26 osób), w ramach której uczniowie będą realizowali materiał na poziomie rozszerzonym na profilu  matematyczno – biologicznym, a humaniści będą rozszerzali język polski i wiedzę o społeczeństwie, a ponadto będą mieli regularne zajęcia z prawa, które będą prowadzili sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Trzecim przedmiotem realizowanym na poziomie rozszerzonym będzie język angielski. 

Proces rekrutacji do naszej szkoły, który składa się z działań obowiązkowych i z propozycji dla chętnych, ma na celu stworzenie kandydatom warunków do poznania charakteru szkoły i jej nauczycieli, uczniów oraz umożliwienie Wam, drodzy Kandydaci, zaprezentowanie Waszych zainteresowań i aktywności. 

Dzień Otwarty

Dzień Otwarty

Udział w Dniu Otwartym Cogito to nieobowiązkowy element rekrutacji. Czekamy na Was w poniedziałek 22 kwietnia 2024 r. Startujemy o godzinie 13.00, a spotkanie potrwa około dwóch godzin. Opowiemy o naszej szkole i wizji edukacji oraz zaprosimy Was na lekcje otwarte. Będziecie także mieli okazję porozmawiać z uczniami Cogito oraz samorządem szkolnym.
1 - nieobowiązkowe
Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij i prześlij formularz zgoszeniowy do szkoły (tylko drogą elektroniczną) – jest to obowiązkowy element rekrutacji. Formularz będzie aktywny w dniach 6 - 31 maja 2024 roku.
2 - obowiązkowe
Porozmawiaj z nami

Porozmawiaj z nami

Kolejnym etapem są rozmowy rekrutacyjne, które odbywać się będą w dniach 25 - 26 czerwca 2024 roku.
4 - obowiązkowe
Wyprawa w góry

Wyprawa w góry

Po rozmowach rekrutacyjnych przyjdzie czas na jednodniową wyprawę w góry. Jest to obowiązkowy element rekrutacji, który odbędzie się w dniu 27 czerwca 2024 roku.
5 - obowiązkowe
Wszystko jasne!

Wszystko jasne!

Ogłoszenie wyników rekrutacji – 8 lipca 2024 roku (poniedziałek)

* W dniach 25-26 czerwca 2024 r. przeprowadzimy z Wami rozmowy rekrutacyjne. Każdego z Was zapraszamy na trwające 30 minut spotkanie – rozmowę. 

Czemu służy rozmowa rekrutacyjna? Chcemy Cię bliżej poznać – Twoje zainteresowania oraz poziom motywacji do nauki i rozwoju. Ponadto spotkanie jest okazją do poznania nas – Twoich przyszłych nauczycieli.

Bardzo prosimy, abyście przynieśli na to spotkanie oryginał świadectwa, podpisane zdjęcie legitymacyjne oraz pracę w dowolnej formie (wiersz, makieta, prezentacja, esej, mindmap, filmik,….) na jeden z poniższych tematów:

  • Jakie są Twoje cele na najbliższe pięć lat?
  • Co to znaczy myśleć odważnie? Jak rozumiesz motto naszej szkoły?
  • Chcę być uczniem Liceum Cogito, ponieważ…
  • “Jestem kim jestem. Niepojęty przypadek jak każdy przypadek”.

Po otrzymaniu od Was deklaracji poinformujemy o dniu i godzinie spotkania. Wiadomość ta zostanie przekazana na 2 dni przed spotkaniem.

Złożony proces rekrutacji oparty na kilku elementach ma na celu uświadomienie Wam, co w naszej szkole jest istotne, a co najważniejsze. W centrum procesu edukacji i wychowania znajduje się człowiek z jego potrzebami, zainteresowaniami i trudnościami. Stawiamy na spersonalizowany proces rozwoju naszych uczniów.

Kontakt

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Żywcu.

Dyrektor szkoły: Roman Zoń

Telefon

+48 33 445 45 33 wew. 507

miejsca w których działamy

Adres

ul. Zielona 1

34-300 Żywiec

Mamy Ci tyle do przekazania!

radosna postać witająca na stronie montessori mountain schools

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz się dowiedzieć o nadchodzących wydarzeniach, które organizujemy w całej Polsce, koniecznie zapisz się do newslettera. Zadbamy o to, aby docierały do Ciebie tylko najważniejsze wiadomości!

premiera

Poznaj wyjątkowe historie

uczniów z edukacji domowej!