Liceum Cogito w Żywcu
Szkoła dla myślących odważnie!

Tworzymy w szkole i wokół niej społeczność ludzi z pasją i wspólnymi wartościami, którzy myślą odważnie i gotowi są podejmować wyzwania, aby razem, ale z poszanowaniem indywidualności, rozwijać się, cieszyć życiem, poznawać świat i spełniać marzenia.
Co wyróżnia Liceum Cogito w Żywcu?
Liceum Cogito to szkoła, w której każdy uczeń jest podmiotem procesów rozwojowych, wychowawczych i edukacyjnych, ale też, co nie mniej ważne, współtworzy przestrzeń, którą jest szkoła. Cogito to wspólny projekt uczniów i nauczycieli, w którym kształtujemy i rozwijamy przede wszystkim odważne, krytyczne myślenie, umiejętności komunikacyjne, pasje i zainteresowania, a wszystko w oparciu o bliskie relacje i wzajemny szacunek uczestników tego procesu. Wychowujemy do odważnego i samodzielnego życia, w którym czas liceum jest ważnym etapem.
Małe klasy
Uczymy się w małych klasach. U nas każdy jest traktowany indywidualnie.
Opieka tutora
Dla zainteresowanych proponujemy opiekę naukową tutora.
Wspólny wyjazd
Rok szkolny rozpoczynamy żeglowaniem po Wielkich Jeziorach Mazurskich.
Olimpiady
Nasi uczniowie z sukcesem biorą udział w olimpiadach przedmiotowych.
Obozy naukowe
Organizujemy obóz matematyczno-przyrodniczy, literacki i historyczny.
Przemowy publiczne
W naszej szkole uczymy przemawiać publicznie.
Wydarzenia kulturalne
Bierzemy udział w cyklicznych wydarzeniach kulturalnych (Festiwal Conrada, Festiwal Copernicus, Noc Muzeów).
Teatr
Realizujemy nasze teatralne aspiracje – Cogito w teatrze i teatr w Cogito.
Samodzielność
Uczymy samodzielności i odpowiedzialności za własny proces edukacyjny – praca własna.
Poznaj lepiej nauczycieli naszego liceum!
Liceum Cogito w Żywcu nie byłoby takim wyjątkowym miejscem, gdyby nie nasi Uczniowie i dorośli, którzy pragną dla nich jak najlepiej!
Nietypowo o Liceum Cogito w Żywcu
Zapraszamy do wysłuchania nieco dłuższej rozmowy Romana Zonia – dyrektora Liceum Cogito z Mateuszem Kapałą, cogitowym anglistą – o tym, czym jest i czym może być Liceum Cogito, o procesie rekrutacji i o dniu otwartym.
Rekrutacja do Liceum Cogito w Żywcu
Drogie Ósmoklasistki i Drodzy Ósmoklasiści!
Przed Wami ważny moment w życiu. Wielkimi krokami zbliża się koniec edukacji w szkole podstawowej. Musicie zdecydować o dalszej ścieżce Waszego rozwoju. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, ponieważ związane jest tak naprawdę z pomysłem na siebie nie tylko na cztery lata, ale w dużej mierze na dalsze życie.
Jeżeli chcielibyście te cztery lata doświadczania siebie i drugiego człowieka, budowania relacji i nauki sensu stricto przeżyć w naszej szkole, to zapraszamy Was do udziału w procesie rekrutacji do Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Cogito w Żywcu!
W roku szkolnym 2025/2026 planujemy uruchomić jedną klasę (26 osób), w ramach której uczniowie będą realizowali materiał na poziomie rozszerzonym na profilu matematyczno – biologicznym, a humaniści będą rozszerzali język polski i historię. Trzecim przedmiotem realizowanym na poziomie rozszerzonym będzie język angielski. Oprócz klasycznych rozszerzeń oba zespoły będą brały udział w dedykowanych im zajęciach – projektach.
Proces rekrutacji do naszej szkoły, który składa się z:
- działań obowiązkowych
- oraz propozycji dla chętnych.
Takie rozwiązanie ma na celu stworzenie kandydatom warunków do poznania charakteru szkoły, jej nauczycieli i uczniów oraz umożliwienie Wam, drodzy Kandydaci, zaprezentowanie Waszych zainteresowań i aktywności.
Proces rekrutacji przedstawia się następująco:

Dzień Otwarty

Formularz zgłoszeniowy

Porozmawiaj z nami

Wyprawa w góry

Wszystko jasne!
Czemu służy rozmowa rekrutacyjna?
Chcemy Cię bliżej poznać – Twoje zainteresowania oraz poziom motywacji do nauki i rozwoju. Ponadto spotkanie jest okazją do poznania nas – Twoich przyszłych nauczycieli.
Twoim zadaniem jest przygotowanie się do rozmowy opartej na dwóch źródłach.
Uczniowie aplikujący do zespołu humanistów:
- Leszek Kołakowski „Mini-wykłady o maxi-sprawach”- rozdział „O tolerancji”.
- Timothy Snyder „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” – rozdziały: „Nie bądź z góry posłuszny”, „Weź odpowiedzialność za oblicze świata”, „Bądź dociekliwy”.
Z podanych powyżej czterech tekstów wybierz dwa. - Obejrzyj film Chiwetela Ejiofora ,,O chłopcu, który ujarzmił wiatr”.
Uczniowie aplikujący do zespołu science (matematyka – biologia):
- Jakub Nowicki “Teoria ewolucji jako teoria unifikująca biologię i nie tylko“. Po lekturze tekstu zastanów się:
Czy zgadzasz się z tezą autora: “Nic w biologii nie ma sensu, jeśli rozpatrywać to w oderwaniu od teorii ewolucji”? Które dziedziny czerpią inspirację z teorii ewolucji Darwina? Jakie ma ona znaczenie dla nauki i kultury? Czy jest to JEDYNIE teoria, czy AŻ teoria? I co z tym wszystkim wspólnego ma nasz mózg? - Timothy Snyder „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”,
rozdział „Bądź dociekliwy”. - Obejrzyj film Chiwetela Ejiofora ,,O chłopcu, który ujarzmił wiatr”.
—
Bardzo prosimy, abyście przynieśli na to spotkanie kopię świadectwa i podpisane zdjęcie legitymacyjne.
Po otrzymaniu od Was deklaracji, czyli formularza zgłoszeniowego poinformujemy o dniu i godzinie spotkania. Wiadomość ta zostanie przekazana na 2 dni przed spotkaniem.
Złożony proces rekrutacji oparty na kilku elementach ma na celu uświadomienie Wam, co w naszej szkole jest istotne, a co najważniejsze. W centrum procesu edukacji i wychowania znajduje się człowiek z jego potrzebami, zainteresowaniami i trudnościami. Stawiamy na spersonalizowany proces rozwoju naszych uczniów.
Do zobaczenia wkrótce w Cogito!
Dyr. Roman Zoń z zespołem nauczycieli
Kontakt
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito w Żywcu.
Dyrektor szkoły: Roman Zoń
Mamy Ci tyle do przekazania!


Bądź na bieżąco!
Jeśli chcesz się dowiedzieć o nadchodzących wydarzeniach, które organizujemy w całej Polsce, koniecznie zapisz się do newslettera. Zadbamy o to, aby docierały do Ciebie tylko najważniejsze wiadomości!