Metoda Montessori

Skorzystaj z ponad 25 lat naszych doświadczeń w pracy z dziećmi, rodzicami i nauczycielami!

uczennica lekka jak piórko

W naszym myśleniu o edukacji dominuje metoda Montessori, dlatego w prowadzonych przez nas szkołach i przestrzeniach związanych z edukacją domową uczniowie i dzieci z oddziałów przedszkolnych mają z tym modelem edukacji szeroki, codzienny kontakt. 

W prowadzonych przez nas szkołach stacjonarnych znajdują się specjalnie przygotowane pracownie, a w niektórych placówkach działają pracownie wspomagające uczniów z edukacji domowej. Uczniowie wielu szkół, w tym także liceów, przeznaczają określoną część czasu lekcyjnego na pracę własną. 

Wykorzystując ponad 20 lat doświadczeń w kształceniu dzieci i młodzieży organizujemy także warsztaty i kursy dla dorosłych. W ten sposób propagujemy tę metodę w systemach edukacji, ukazując ją jako jeden ze sposobów nauki i nauczania.

Dowiedz się więcej...

Dlaczego Montessori?

W naszym myśleniu o edukacji i podczas tworzenia kolejnych propozycji rozwoju dla dzieci niezmiennie dominuje metoda Montessori.

Dzieci pracujące tą metodą uczą się samodzielności, dociekliwości i wzajemnie inspirują się do pracy. Uczą się pracy ze źródłami oraz mają czas do rozwoju swoich zainteresowań i talentów. Nabywają też poczucia odpowiedzialności za czas przeznaczony na naukę.

Oto jej najważniejsze założenia:

Dziecko uczy się najefektywniej, gdy zajmuje się problematyką, która je w danym momencie interesuje.

Dzieci w tym samym wieku znajdują się często na różnych poziomach rozwoju, a ponadto rozwój każdego dziecka odbywa się w sposób niepowtarzalny.

Wszystkie dzieci są ciekawe świata. Każdy ma swoje zainteresowania i pasje.

Optymalne grupy do pracy mają charakter mieszany wiekowo. Pozwala to na łatwiejsze odnalezienie własnego poziomu pracy, uczenie się od innych i uczenia innych.

W klasach na półkach znajdują się przygotowane pomoce dydaktyczne z różnych dziedzin wiedzy: matematyki, języka, przyrody. Różnorodność materiału dydaktycznego pozwala zdolniejszym dzieciom szybciej pogłębiać wiedzę, natomiast dzieciom mniej zdolnym umożliwia opanowanie danego obszaru tematycznego poprzez wykorzystanie różnych pomocy dydaktycznych.

Nauczyciel w swojej codziennej pracy podąża za zainteresowaniami i pasjami uczniów - stwarza im przestrzeń i daje czas do nauki wybranych zagadnień, szanując indywidualne tempo pracy każdego ze swoich podopiecznych.

Poznaj naszą ofertę!

Od kilkunastu lat staramy się wspierać osoby zainteresowane tą ścieżką edukacji kursami, warsztatami i konsultacjami. Prowadzimy je zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zdalnym.

Nasze kursy koncentrują uwagę na pracy nauczyciela – zachęcamy do zmiany sposobu myślenia o edukacji i jednocześnie rozwoju metod pracy z dzieckiem. Stawiamy na rozwój własnej osobowości i umiejętności współpracy oraz poświęcamy szczególną uwagę na przygotowanie otoczenia, które stanowi bardzo ważny element w kształtowaniu przestrzeni uczącej.

Posłuchaj więcej...

To już ponad 20 lat z Montessori!

poznaj naszą historię montessori

Nasza przygoda rozpoczęła się w 1991 r., gdy pojechaliśmy na „weekend z Montessori” do szkoły w podwarszawskich Laskach. A potem do Kolonii, by zobaczyć, jak pracuje nowatorska szkoła w modelu pure Montessori.

Luty 1991 rok, czwartkowy zimowy poranek, Bukowina Tatrzańska i długo wyczekiwany mróz, śnieg i słońce! Narty oparte w sionce u gazdy jeszcze nierozpakowane, od tygodnia wyczekujemy zmiany pogody. I ta trudna jak na tamten moment decyzja, dziś okazuje się kluczowa. Zostać do końca tygodnia i cieszyć się zimą czy wracać do Warszawy, aby przyjąć zaproszenie naszej Mamy na weekendowe spotkanie z metodą Montessori…? 

doświadczenie w edukacji domowej
200
+

lat doświadczeń

miejsca w których działamy
60

województw

liczba uczniów w edukacji domowej
50000
+

absolwentów

radosna postać witająca na stronie montessori mountain schools

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz się dowiedzieć o nadchodzących wydarzeniach, które organizujemy w całej Polsce, koniecznie zapisz się do newslettera. Zadbamy o to, aby docierały do Ciebie tylko najważniejsze wiadomości!

Co jeszcze warto wiedzieć o metodzie Montessori?

stacjonarny

Kurs Montessori

Odkryj metodę Montessori z ludźmi, którzy od lat stosują ją w praktyce! Nowa edycja kursu rusza już w czerwcu!

premiera

Poznaj wyjątkowe historie

uczniów z edukacji domowej!