Pierwsze spotkanie Baranków z Jamnej

Tegoroczna grupa Baranków została zaproszona do rodzinnego domu Asi i Maćka Dzikowickich w Głogoczowie. Spotkanie odbyło się 10 września 2022 roku. Atmosfera jaka panowała oraz piękna sceneria prawdziwego domowego ogniska sprawiła, że wszyscy uczestnicy, a przede wszystkim dzieci, czuli się jak we własnym domu…, a nawet i lepiej. Asia i Maciek- wygospodarowali cały sobotni dzień dla nowych uczestników kolejnej edycji Baranków w myśl słów: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!” Mt 10, 7-8. Należy podkreślić, iż to dopiero początek drogi całego cyklu spotkań, które zakończą się finalnie uroczystością przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej w kwietniu.

Spotkanie miało na celu przekazanie głównego przesłania jakie przyświeca spotkaniom barankowym, a mianowicie życie żywą wiarą w Rodzinie na co dzień i pełnienie świadectwa Chrystusowego posłannictwa przede wszystkim postawą małżonków, z których czerpać mogą dzieci.

Po krótkim wprowadzeniu i wzajemnym zapoznaniu się rodzin, Asia przybliżyła dzieciom czym jest rok liturgiczny, z podziałem na okresy, szczególne dni w Kościele i co ze sobą niosą, z wykorzystaniem ślicznych rekwizytów, mających na celu zobrazowanie poruszanych zagadnień. Rok liturgiczny przedstawiony został bardzo przystępnie naszym Barankom; postać okręgu z wydzielonymi fragmentami koła, z którego każda część ma swój odpowiedni kolor, nazwę i jakie przesłanie ze sobą niesie.  Dzieci żywo uczestniczyły w zajęciach i chętnie podejmowały poruszane tematy. Rodzice zachęceni zostali do stworzenia własnych „kół liturgicznych”, które będą mogły być uzupełniane w czasie roku razem z dziećmi. 

Po wprowadzeniu odbyła się kolejna część skierowana tylko do Rodziców. Dzieci natomiast w tym czasie udały się, pod opieką jednej z Mam do drugiego pokoju, w którym uczestniczyły w grach i zabawach oraz warsztatach rysunkowych. Kolejna bardzo istotna część sobotniego spotkania dotyczyła przebiegu roku liturgicznego w rodzinie, w kontekście przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Najważniejsza i główna idea przyświecająca Barankom to ta, iż Rodzice są odpowiedzialni za przygotowanie dzieci do tego ważnego sakramentu i sami podejmują inicjatywy. Asia przedstawiła inspiracje i pokazała jak proces przygotowań przebiegał u nich w Rodzinie, co należy przygotować, jak będzie wyglądała pierwsza spowiedź, a sama Komunia Święta to piękna rodzinna uroczystość, podczas której cała rodzina jednoczy się w sakramentach: Eucharystii oraz Pokuty i pojednania. Rodzice wraz z dziećmi przygotują album komunijny, do którego zostaną włożone prace wykonane czy to w formie wycinanki, kolorowanki, kaligrafii, cytatu z pisma świętego, rysunku świętego. Zachęcano również aby śledzić i pokazywać życie osób świętych i naszych patronów. Ważnym elementem naszego życia powinno być czytanie z dziećmi pisma świętego, ale przede wszystkim wspólna modlitwa. Kolejnym istotnym elementem jest aby dzieci miały możliwość obcowania z prawdziwą sztuką np. pięknymi ikonami, obrazami znanych i cenionych malarzy.  

Następnie uczestniczyliśmy wszyscy w Mszy Świętej, którą celebrował Ojciec Grzegorz Kluz, nasz Kapłan, który specjalnie przyjechał do nas spod Rzeszowa! Po Mszy był czas na wspólną agapę, którą przygotowały wszystkie Rodziny. Czas rozmów.

Na zakończenie dzieci i Rodzice odegrali scenkę z Objawień Fatimskich, jako wprowadzenie do różańca.

Kolejne spotkanie, odbędzie się na Jamnej. Dzieci wraz z Rodzicami otrzymali już pierwsze zadanie – wykonania wspólnie różańca. Nie możemy się doczekać! Do zobaczenia na Jamnej!

Serdecznie pozdrawiamy,
Marysia i Krzysztof

Udostępnij: