Ogólnopolska Szkolna Orkiestra ED – trwają zapisy!

Jeśli lubisz śpiewać lub grasz na jakimś instrumencie – dołącz do ogólnopolskiego projektu Szkolnej Orkiestry ED!

Zapraszamy grających na instrumentach i śpiewających licealistów oraz uczniów 8 klasy szkoły podstawowej.

Szkolna Orkiestra ED to projekt wrocławskiego liceum MMS, ale do udziału w nim zaproszeni są uczniowie wszystkich szkół naszej Fundacji. Mam nadzieję, że macie chęci na wspólne działania, bo szykuje się nam niezwykły orkiestrowy rok!

Nasza orkiestra nie jest typową orkiestrą. Powodów jest kilka:

  • W skład orkiestry wchodzą nie tylko instrumentaliści, ale posiada również sekcję wokalną.
  • Ważne są dla nas wzajemne relacje, przyjaźń i atmosfera współpracy, a przy tym świetna, twórcza zabawa!
  • Wykonujemy program stylistycznie bardzo różnorodny – od jazzu, muzyki improwizowanej, filmowej, rockowej, popularnej… po współczesną muzykę klasyczną – obejrzyj nagrania video orkiestry. Znajdziesz je w dalszej części tekstu!
  • Czasami wykorzystujemy nietypowe instrumenty.
  • Próby odbywają się w soboty co 3-4 tygodnie we Wrocławiu.
  • Ściśle współpracujemy ze SLOT Art Orchestra (festiwalowa orkiestra SLOT Art Festival) – poczytaj o tym w części “Skąd pomysł na szkolną orkiestrę”, którą znajdziesz poniżej.

Zapisy

Ponieważ pierwsza próba odbędzie się już 14 stycznia, zachęcamy do zapisywania się najszybciej jak to możliwe – najlepiej do 6 stycznia, aby na czas otrzymać materiały do ćwiczeń.

Członkiem Szkolnej Orkiestry ED stajesz się w momencie otrzymania potwierdzenia o przyjęciu.

Na dobry początek:

W razie pytań piszcie, dzwońcie do: Marzena Horyza, 519 083 130, [email protected].

Skąd pomysł na Szkolną Orkiestrę ED?

Jej inicjatorem i koordynatorem jest Marzena Horyza – dyrektor Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Fundacji Królowej Świętej Jadwigi we Wrocławiu oraz jedna z założycieli i organizatorów SLOT Art Festival odbywającego się w Lubiążu na Dolnym Śląsku.

Festiwal trwa 5 dni i ma interdyscyplinarny charakter (codziennie 8 scen muzycznych, 150 warsztatów artystycznych i nie tylko, teatr, taniec, kino, strefa myśli – wykłady i seminaria, dyskusje, happeningi itd.). Corocznie bierze w nim udział ok. 6-7 tysięcy uczestników.

Przy festiwalu działa młodzieżowa SLOT Art Orchestra, która corocznie przygotowuje i wykonuje w ramach festiwalu inny program, stylistycznie bardzo różnorodny, pod batutą innego kompozytora/dyrygenta.

Nasza szkolna orkiestra ED ściśle współpracuje ze SLOT Art Orchestra, włączając się w jej projekty.

Plan i zasady działania do wakacji

REPERTUAR – do wakacji zajmiemy się przygotowaniem repertuaru planowanego do wykonania na SLOT Art Festival 2023 oraz krótkiego programu na zakończenie roku szkolnego.

Chętni będą mogli dołączyć do warsztatów orkiestrowych i koncertu na festiwalu (9-15 lipca 2023 roku) oraz innych koncertów SLOT Art Orchestra. Dołączając do orkiestry festiwalowej, mamy wjazd za darmo na cały festiwal.

PRÓBY orkiestry odbywają się co 3-4 tygodnie, w godzinach 11.30 – 16.30. Planowane terminy prób:

  • 14 stycznia (sobota) 
  • 4 lutego (sobota)
  • 5 marca  (wyjątkowo niedziela!) 
  • 1 kwietnia (sobota)
  • 22 kwietnia (sobota)
  • 13 maja (sobota)
  • 26-28 maja (piątek-niedziela) Warsztaty z kompozytorem Staszkiem Słowińskim
  • 17 czerwca (sobota) – jeszcze do potwierdzenia
  • 9 – 15 lipca – warsztaty orkiestrowe na SLOT Art Festival’u w Lubiążu
  • 15 lipca 2023 – Koncert na Slot Art Festival

NUTY – członkowie orkiestry otrzymają wcześniej nuty do przygotowania w domu; wokaliści, w miarę możliwości, nagrania partii swoich głosów.

Ważna informacja dla wokalistów: NIE musicie znać nut, wszystkiego nauczycie się na próbach.

MIEJSCE PRÓB – próby orkiestry odbywać się będą w budynku szkoły ALA (Autorskie Licea Artystyczne) przy ul. Robotniczej 36-38 we Wrocławiu.

DOJAZDY – we własnym zakresie.

NOCLEGI – jeśli ktoś potrzebuje noclegu we Wrocławiu ze względu na daleki dojazd, możemy pomóc w jego organizacji.

Repertuar na Slot Art Festival 2023

„Chopin-Szymanowski-Paderewski – wielcy polscy klasycy w jazzującym ujęciu”.

Na festiwalu wykonamy program pod batutą kompozytora, Stanisława Słowińskiego, który poprowadzi dla nas również warsztaty orkiestrowe (pod koniec maja we Wrocławiu oraz na Slot Art Festival w Lubiążu).

Twórcza reinterpretacja utworów trzech polskich kompozytorów reprezentujących trzy różne epoki:

  • Fryderyka Chopina – etiuda c-moll (Fale oceanu), nokturn e-moll, ballada g-moll, walc cis-moll, preludium c-moll
  • Karola Szymanowskiego – Preludium h-moll
  • Ignacego Jana Paderewskiego – I Symfonia; w materiał wplecione również dwie pieśni Paderewskiego do słów Asnyka i Mickiewicza

Kompozytorem całości jest Stanisław Słowiński, krakowski skrzypek, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, który kreuje w proponowanym programie świat własnych interpretacji, wrażliwości i przeżyć. 

Łącząc wirtuozerską klasykę ze swobodą twórczą jazzu, tworzy organiczną wizję muzyki mistrzów, która wciąż pozostaje żywa i zmienia się razem z jej odbiorcami.

Klasyka i jazz na pierwszy rzut oka jawią się jako dwa przeciwstawne spektra gatunków muzycznych. Słowiński twierdzi jednak inaczej. W wywiadzie dla krakow.naszemiasto.pl wskazuje on:

„Uwielbiam poszukiwać w muzyce powiązań i części wspólnych, łączących nieraz bardzo odległe artystyczne krainy. Nie chodzi tu o łączenie gatunków »na siłę«, czego jestem wręcz przeciwnikiem. Chodzi o poszukiwanie muzyki ponadgatunkowej – przełamującej ograniczenia gatunkowe i wymykającej się zbędnej klasyfikacji”.

Proponowana kompilacja to prawdziwy kalejdoskop form wyrazu. Znaleźć tam można zarówno fragmenty klasyczne, jak i pełne swobody improwizacyjnej. Oryginalne wersje dzieł występują tu obok licznych wariacji i inspiracji np. muzyką współczesną, jazzową, czy filmową.

Wszystko to w realizacji osobistego poglądu Słowińskiego na to, co stanowi istotę muzyki – w tym tej najbardziej docenianej. Według niego świętości należy dotykać, przeobrażać ją w wyrazie jej uznania i chęci czerpania inspiracji. Co więcej, sama interpretacja również nosi znamiona sztuki. „Moim zdaniem piękna, dojrzała interpretacja może być porównywalnie twórcza jak czysta improwizacja – esencją nie jest bowiem różnica między generowaniem muzycznej formy a odtwarzaniem już gotowej kompozycji. Esencją jest różnica między tworzeniem muzyki nasyconej treścią i emocjami a wytwarzaniem zjawisk dźwiękowych pozbawionych fundamentu” – mówi Słowiński.

Dotychczasowe projekty orkiestry

  • TOGETHER – fabularyzowany poemat muzyczny „Together”, muzyka Sami Kosola (Finlandia).

Koncert orkiestry pod batutą kompozytora odbył się 9 lipca 2022 roku w przepięknej Art Katedrze, na terenie największego w Europie pocysterskiego kompleksu pałacowo-klasztornego w Lubiążu na Dolnym Śląsku w ramach SLOT Art Festival 2022.

Together to niezwykła historia miłości Dietricha Bonhoeffera i Marii von Wedemeyer z czasów II wojny światowej. Libretto zostało napisane na podstawie listów więziennych Dietricha i Marii.

  • NOSFERATU – muzyka do filmu niemego „Nosferatu – symfonia grozy” (1922), muzyka Phill Shorey (USA).

Koncert orkiestry pod batutą kompozytora odbył się 5 lipca 2022 roku w przepięknej Art Katedrze, na terenie największego w Europie pocysterskiego kompleksu pałacowo-klasztornego w Lubiążu na Dolnym Śląsku w ramach SLOT Art Festival 2022.

Zapraszamy do dołączenia! ❤️

Udostępnij: