szkoła

Leśnej Edukacji

Marzy Ci się leśna szkoła? Serdecznie zapraszamy nauczycieli, rodziców oraz wszystkie osoby zainteresowane poznaniem i wdrożeniem inicjatyw leśnych w swojej okolicy na wyjątkowe warsztaty!

leśna edukacja w montessori mountain schools

Szkoła Leśnej Edukacji, to cykl szkoleniowy, który obejmuje 4 zjazdy tj. 16 dni szkoleniowych oraz indywidualne konsultacje w trakcie trwania szkoły. Szkolenie jest zorganizowane w formie warsztatów terenowych z wprowadzeniem teoretycznym i działaniami praktycznymi i obejmuje:

 • najważniejsze teoretyczne i praktyczne aspekty tworzenia leśnych szkół oraz kontynuowania i rozszerzania leśnych propozycji;
 • przyroda – naturalna pracownia i laboratorium działań w ciągu całego roku;
 • indywidualną ścieżkę rozwoju projektu leśna edukacja w miejscu każdego uczestnika. Leśna szkoła? Więcej wypadów do lasu z dziećmi? Rozwój leśnych inicjatyw? Chętnie Ci pomożemy!
 • superwizję rozwijanych inicjatyw.

Zaliczeniem cyklu szkoleniowego jest autorskie opracowanie oraz prezentacja jednego działania zgodnie z zasadami leśnej pedagogiki.

Terminy III edycji

Pamiętaj, że możesz zdecydować się na udział w całym cyklu, lub wybrać tylko pojedyncze zjazdy!

Jesień

27 - 29 października 2023

Krzyżowa

Zima

5 - 9 lutego 2024

Zagroda pod Halą (Koszarawa Bystra)

Wiosna

24 - 26 maja 2024

Krzyżowa

Lato

8 - 12 lipca 2024

Apartamenty Widokowa (Korbielów)

Dlaczego warto wziąć udział?

Szkoła leśnej edukacji to wielkie otwarcie na zagadnienia przyrodnicze, tak ważne w myśleniu o włączeniu edukacji leśnej w codzienny rozwój dzieci, młodzieży i nas dorosłych.

To stopniowy proces odkrywania przyrody jako niezwykłego otoczenia edukacyjnego.

Może stać się przygodą pewnego przebudzenia z letargu wywołanego zwariowaną codziennością. Może być początkiem drogi do śmiałego pójścia za tym co woła, gdzieś z samego środka.

Wreszcie, to może być piękny proces odkrywania swoich mocnych stron, a co za tym idzie, własnego rozwoju.

To spotkanie ze świadkami i entuzjastami nieustannego odkrywania świata, którzy dzielą się tym co najlepsze – swoim doświadczeniem, sprawdzonymi metodami i wiedzą w danej dziedzinie.

To budowanie społeczności ambasadorek i ambasadorów nieustannego rozwoju, uczenia i uczenia się w przyrodzie, i przez doświadczenie.

Współtworząc ją masz dużą szansę poczuć moc ludzi, którzy krok po kroku, oddolnie zmieniają edukację.

Możesz stać się częścią tej społeczności!

To wreszcie czas spędzony w niezwykłych okolicznościach przyrody Beskidu Żywieckiego. 

Dla kogo jest Szkoła Leśnej Edukacji?

Dla dorosłych: rodziców, nauczycieli, edukatorów, samorządowców, i wszystkim, którym leży na sercu zapewnienie dzieciom dobrej i zdrowej przyszłości, podniesienie jakości polskiej edukacji i poprawa jakości środowiska przyrodniczego, w którym wszyscy żyjemy. Dla tych, którym marzy się leśna szkoła, prowadzenie warsztatów dla dzieci lub inne inicjatywy bazujące na fundamencie, jakim jest środowisko naturalne.

Cele i założenia całego cyklu

 • Wprowadzenie w leśną pedagogikę,
 • Leśna edukacja jako propozycja zmiany w edukacji
 • Zaprezentowanie dobrych praktyk ze świata i z Polski,
 • Znalezienie odpowiedzi na następujące pytania:
  • Jak i kiedy ją rozpocząć? 
  • Kto może się tym zająć? 
  • Dlaczego przyroda jest potrzebna dzieciom do ich prawidłowego rozwoju?
 • Las jako bezpieczne i inspirujące otoczenie do rozwoju dzieci,
 • Bezpieczeństwo w przyrodzie, 
 • Rodzic jako kluczowy element otoczenia edukacyjnego dzieci i młodzieży,
 • W poszukiwaniu harmonii i dobrostanu;
 • Podstawowe umiejętności sztuki przetrwania – budowanie szałasów, przygotowanie zadaszenia, różne zastosowania liny, podstawowe węzły, przygotowanie paleniska
 • Realizacja podstawy programowej z wykorzystaniem leśnej edukacji – przykłady
 • Konsultacje indywidualne dla każdego z uczestników warsztatów – założenie indywidualnej ścieżki rozwoju projektu leśna edukacja
 • Konsultacje indywidualne dla każdego z uczestników warsztatów, w trakcie trwania cyklu (5 godziny).
Dowiedz się więcej...

Organizator i prowadzący

Główny organizator: Fundacja Królowej św. Jadwigi 

Prowadzący: dr Ewa Kaliszuk, dr inż. Magdalena Frączek, Beata Biegun, Tomasz Pankiewicz, Adam Kaliszuk, Joanna Zając Slapnicar.

Koszty

Koszt całego cyklu szkoleniowego, to 3000 zł lub 2000 zł dla rodziców dzieci ze szkół Fundacji Królowej Świętej Jadwigi. Można rozłożyć na raty.

W cenie uwzględnione są:

 • koszty merytorycznego przygotowania i przeprowadzenia warsztatów,
 • opracowania materiałów warsztatowych
 • oraz 5 godzin indywidualnych konsultacji w trakcie trwania szkoły, przeprowadzonych w wersji hybrydowej (on-line lub w miejscu zaproponowanym przez uczestnika warsztatów) – dotyczy osób bioracych udział w całym cyklu.
Koszt zakwaterowania i wyżywienia nie jest wliczony w cenę.*
 

W przypadku uczestnictwa tylko w jednym odcinku cena jest dostosowana do długości odcinka:

 • 600 zł – pojedynczy weekend (+ zakwaterowanie i wyżywienie)
 • 1200 zł – pojedynczy tydzień (+ zakwaterowanie i wyżywienie)

*Zakwaterowanie i wyżywienie w odcinku zimowym zapewnia obsługa przepięknie położonej Zagrody pod Halą w Koszarawie Bystrej. Stała cena to 800 zł/odcinek – uczestnik pokrywa ten koszt samodzielnie.

Zakwaterowanie i wyżywienie w odcinku letnim jest zorganizowane przy wsparciu obsługi Apartamentu Widokowa w Korbielowie oraz lokalnego cateringu.  Położenie apartamentu również piękne. Cena to 700 zł – uczestnik pokrywa ten koszt samodzielnie.

Zakwaterowanie w odcinkach jesiennym i wiosennym w Domu Gościnnym U Sawickich w Krzyżowej. Koszt: 160 zł / odcinek. Wyżywienie jest własnym zakresie lub z zaprzyjaźnionego cateringu. Do wcześniejszego ustalenia. Uczestnik pokrywa ten koszt samodzielnie.

Zapisy i zgłoszenia

Zapisy na kurs prosimy kierować drogą mailową na adres:
[email protected]

Po przesłaniu zgłoszenia otrzymają Państwo szczegółowy formularz, który pozwoli nam uzyskać najważniejsze informacje o Was oraz Wasze preferencje.

radosna postać witająca na stronie montessori mountain schools

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz się dowiedzieć o nadchodzących wydarzeniach, które organizujemy w całej Polsce, koniecznie zapisz się do newslettera. Zadbamy o to, aby docierały do Ciebie tylko najważniejsze wiadomości!

wiosenna

Szkoła Leśnej Edukacji

Skupimy się na obserwacji i przetwarzaniu informacji, które pojawiają się w trakcie uważnego patrzenia na otaczający świat.

premiera

Poznaj wyjątkowe historie

uczniów z edukacji domowej!