Rodzinna Szkoła Leśnej Edukacji

20 – 25 sierpnia 2023, Krzyżowa k. Żywca
Warsztaty dla dzieci i rodziców

Prowadzący:
Ewa Kaliszuk | Dorota Piszczatowska | Izabella Kucharczyk | Adam Kaliszuk

“Przyroda jest największym sojusznikiem człowieka i najwspanialszym inspiratorem do działań. (…) Wystarczy, że będziemy podążać za jej wskazówkami”

David Attenborough, Życie na naszej planecie.

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty – Rodzinną Szkołę Leśnej Edukacji!

Dla kogo 

Dla całych rodzin. Dla rodziców i dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym do IV klasy włącznie. 

Dla dzieci, by zaznały radości swobodnej zabawy w środowisku przyrodniczym. 

Dla rodziców, by podążyli za dziećmi i przypatrzyli się, gdzie i dlaczego czują się naturalnie, co lubią, a czego nie lubią, co je wzmacnia i uwalnia właściwy ich naturze potencjał rozwojowy.

Dla rodziców, by wzmocnili się poprzez doświadczenie radości  twórczości, a zarazem nabyli praktyczną wiedzę i narzędzia do tego, jak czerpiąc ze środowiska przyrodniczego, wspierać dzieci poprzez działania z zakresu terapii integracji sensorycznej.

Dla rodziców, aby  odważnie współtworzyli otoczenie edukacyjne swoich dzieci,  rozbudzali ich i swoją ciekawość świata, wewnętrzną motywację do uczenia się i stopniowego przejmowania odpowiedzialności za proces rozwoju.

Co będziemy robić

Działania wsparciowo-twórczo-rozwojowe rozłożone swobodnie na każdy dzień Rodzinnej Letniej Szkoły. Podpowiadające, jak na co dzień, czerpać z bogactwa środowiska przyrodniczego. Inspirujące do własnych poszukiwań. Dające radość osobistego doświadczenia – tak dzieciom jak i rodzicom – swobodnej twórczości w środowisku przyrodniczym. 

To połączenie pracowni twórczej z pracownią integracji sensorycznej i pracownią przyrodniczą.

To spotkanie praktyków – teoretyków – rodziców.

To możliwość rozmów i konsultacji w przyrodzie i w sali ze specjalistami w dziedzinie (integracji sensorycznej, rozwoju dzieci, edukacji…).

To także wspaniałe połączenie czasu rodzinnego, wakacyjnego z możliwością samorozwoju, odkrywania nowych ścieżek rodzicielstwa oraz docenienia siebie jako wystarczająco dobrego rodzica!

Każdego dnia zapraszamy na warsztaty terenowe (odbywają się niezależnie od pogody) w godzinach 10 – 14, potem jest przerwa na obiad i odpoczynek, blok popołudniowo-wieczorny dla chętnych zaczyna się ok. 17 i zawiera część doświadczalną dla dzieci oraz możliwość konsultacji dla dorosłych. Zaplanowana jest wieczorna wyprawa z ogniskiem (termin ustalamy przed samą szkołą – zależy od prognozy pogody).

Termin

20 – 25 sierpnia 2023 roku.

Rozpoczynamy 20 sierpnia o godzinie 18.00 (spotkanie organizacyjne), warsztaty kończymy 25 sierpnia, o godzinie 18.00. Istnieje możliwość zostania do soboty 26 sierpnia.

Zapisy

Zapisy za warsztaty prosimy kierować drogą mailową na adres: [email protected].

Koszt warsztatów:

  • 800 zł / osoba – dla rodzin ze szkół MMS,
  • 1100 zł / osoba – dla rodzin niemających dzieci w szkołach MMS.
  • dzieci do 2 roku życia bezpłatnie

Cena warsztatów obejmuje warsztaty, materiały oraz nocleg w Domu Gościnnym U Sawickich (ul. Jana Pawła II 190, Krzyżowa).

Prowadzący:

Ewa Kaliszuk: 

Jestem geografem i przyrodnikiem nieustająco zadziwiona światem i tym, jak wiele jest w nim do odkrycia. Fascynują mnie dzieci i ich bycie w przyrodzie. Lubię obserwować ich zabawy, podziwiam kreatywność, cierpliwość, upór w osiągnięciu celu, skłonność do wysiłku, współpracę i ogromną radość z działania. Takie doświadczenia są dla mnie bezcenne – stają się ważnym źródłem inspiracji na drodze poszukiwań odpowiedzi na pytanie o obecną jakość edukacji. Przez dziewięć lat współtworzyłam w Przyłękowie w Beskidzie Żywieckim niepubliczną, bezpłatną szkołę podstawową, jedną z kilku szkół prowadzonych przez Fundację Królowej Św Jadwigi oraz jedną ze Szkół z Mocą Zmieniania Świata Fundacji Ashoka. To była wielka przygoda tworzenia otoczenia edukacyjnego dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Korzystaliśmy m.in z metody Marii Montessori, leśnej edukacji oraz projektu badawczego. To doświadczenie przekonało mnie, że zmiana w edukacji jest konieczna, możliwa i że najlepiej zaczynać ją od siebie. Ciągle nabywam nowe doświadczenia – rozwijam swoje umiejętności w Szkole Trenerów TROP,  w Changemakers MasterClass Fundacji Ashoka, a także organizuję warsztaty dla dorosłych wprowadzające w leśną edukację oraz pomagam wdrażać ten sposób pracy z dziećmi w życie szkół, przedszkoli oraz innych ośrodków edukacyjnych. Prywatnie jestem żoną Adama 🙂 i mamą dwóch wspaniałych nastoletnich już dziewczynek Madzi i Tosi. One także są dla mnie nieustającym źródłem inspiracji. 

Dorota Piszczatowska:

Jestem polonistką i animatorką kultury UW ze specjalizacją pedagogiczną, Jedną z niezwykłych przygód mojego życia stała się Fundacja Sto Pociech w Warszawie, której jestem współzałożycielką. Tu, od kilkunastu już lat, obmyślam, koordynuję i realizuję warsztaty rozwojowo – artystyczno – edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Poszukuję takich działań z całą rodziną, które wzmacniają wiarę i dzieci, i dorosłych we własne siły, umiejętność i sprawczość oraz inspirują do odkrywania twórczego potencjału życia codziennego. Współtworzyłam i współtworzę cykle zajęciowe: Rupieciarnia, Papralnia, Przetwórnia, Szperaki, Leśne Szperaki, Cztery pory roku w ogrodzie, Fizyka w przyrodzie ukryta. Prowadzę zajęcia międzyprzedmiotowe w szkole podstawowej, łączące nauki humanistyczne, przyrodnicze, techniczne i artystyczne. Współtworzę szkolenia wspierające osoby pracujące z dziećmi i dorosłymi w przedszkolach, szkołach i innych instytucjach edukacyjnych.

Ukończyłam kurs pedagogiki Montessori, szkolenia z pracy metodą projektów badawczych w przedszkolu i szkole podstawowej, kursy z historii sztuki, filozofii, szkolenie z arteterapii, szkolenie wspierające w wykrywaniu trudności rozwojowych i wczesnej interwencji w pracy z małymi dziećmi, szkolenie z terapii ręki w pracy z dziećmi z deficytami i zaburzeniami motoryki małej, szkolenie z pracy z grupą według pedagogiki przeżyć.  Uczestniczyłam w rozmaitych warsztatach twórczych.

Niezbywalne jest dla mnie zanurzanie się w świat przyrodniczy. Najchętniej przez niespieszne wędrowanie – wpatrywanie się, wsłuchiwanie, doświadczenie – najchętniej tam, gdzie nie ma wielu wydeptanych ścieżek. Fascynuje mnie i pociąga interdyscyplinarność, – współzależność, dopełnianie się różnych perspektyw, sztuk, umiejętności. Jestem mamą Janka, Franka i Marysi.

Izabella Kucharczyk:

Jestem psychologiem, pedagogiem specjalnym oraz terapeutą integracji sensorycznej. Przez wiele lat prowadziłam zajęcia z zakresu SI w niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Na co dzień pracuję w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Prowadzę zajęcia ze studentami nt. neuropsychologicznych aspektów funkcjonowania uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, diagnozy specyficznych i specjalnych potrzeb edukacyjnych, metod sensoryczno-motorycznych, w tym integracji sensorycznej. Prywatnie jestem mamą wspaniałego przedszkolaka.

Adam Kaliszuk:

Jestem geografem, żeglarzem, taternikiem, przewodnikiem górskim, instruktorem narciarskim, od 2012 r. mieszkam z rodziną w Beskidzie Żywieckim i pracuję jako nauczyciel w szkołach Fundacji Królowej Św. Jadwigi; jestem autorem programu aktywizacji outdoorowej “Wyprawa” dla uczniów i rodziców skupionych w szkołach stacjonarnych i edukacji domowej Montessori Mountain Schools; organizatorem kilkudziesięciu stacjonarnych i wędrownych obozów letnich i zimowych w górach oraz rejsów żeglarskich; dwukrotnie byłem nauczycielem geografii, historii i WOS na pokładzie STS Fryderyk Chopin w rejsach Niebieskiej Szkoły dookoła Europy i przez Atlantyk.

Udostępnij: