Jesienna
Szkoła Leśnej Edukacji
„Im bardziej nasza codzienność staje się wirtualna, tym bardziej natura jest nam potrzebna do osiągnięcia równowagi” – Richard Louv

Szkoła Leśnej Edukacji, to cykl szkoleniowy, który obejmuje 4 zjazdy tj. 16 dni szkoleniowych oraz indywidualne konsultacje w trakcie trwania szkoły. Szkolenie jest zorganizowane w formie warsztatów terenowych z wprowadzeniem teoretycznym i działaniami praktycznymi.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Jesienną Szkołę Leśnej Edukacji, która odbędzie się w terminie 27 – 29 października 2023 roku w Krzyżowej!
Jesiennej Szkoły Leśnej Edukacji
Pamiętaj: jesienna edycja, to jeden z czterech zjazdów składających się na całość Szkoły Leśnej Edukacji.
Możesz zdecydować się na udział w pojedynczym odcinku, lub całości składającej się z 4 zjazdów.
Jesień
Krzyżowa
27 - 29 października 2023
Zima
Zagroda pod Halą
5 - 9 lutego 2024
Wiosna
Krzyżowa
24 - 26 maja 2024
Lato
Korbielów
8 - 12 lipca 2024
Dlaczego warto wziąć udział?
Szkoła leśnej edukacji to wielkie otwarcie na zagadnienia przyrodnicze, tak ważne w myśleniu o włączeniu edukacji leśnej w codzienny rozwój dzieci, młodzieży i nas dorosłych.
To stopniowy proces odkrywania przyrody jako niezwykłego otoczenia edukacyjnego.
Może stać się przygodą pewnego przebudzenia z letargu wywołanego zwariowaną codziennością. Może być początkiem drogi do śmiałego pójścia za tym co woła, gdzieś z samego środka.
Wreszcie, to może być piękny proces odkrywania swoich mocnych stron, a co za tym idzie, własnego rozwoju.
To spotkanie ze świadkami i entuzjastami nieustannego odkrywania świata, którzy dzielą się tym co najlepsze – swoim doświadczeniem, sprawdzonymi metodami i wiedzą w danej dziedzinie.
To budowanie społeczności ambasadorek i ambasadorów nieustannego rozwoju, uczenia i uczenia się w przyrodzie, i przez doświadczenie.
Współtworząc ją masz dużą szansę poczuć moc ludzi, którzy krok po kroku, oddolnie zmieniają edukację.
Możesz stać się częścią tej społeczności!
To wreszcie czas spędzony w niezwykłych okolicznościach przyrody Beskidu Żywieckiego.
Dla kogo jest Szkoła Leśnej Edukacji?
Dla dorosłych: rodziców, nauczycieli, edukatorów, samorządowców, i wszystkim, którym leży na sercu zapewnienie dzieciom dobrej i zdrowej przyszłości, podniesienie jakości polskiej edukacji i poprawa jakości środowiska przyrodniczego, w którym wszyscy żyjemy.
Program Jesiennej Szkoły Leśnej Edukacji:
Piątek, 27 października 2023
- 11.00 – 12.00
Wprowadzenie w warsztaty i cały cykl Szkoły Leśnej Edukacji. Prezentacja potencjału grupy. - 12.00 – 14.00
Warsztat 1 – Leśna edukacja – w poszukiwaniu harmonii życia. Innowacja pedagogiczna czy powrót do korzeni? warsztat terenowy z elementami wykładu. Siedzisko – Prowadzący: Ewa Kaliszuk - 14.00 – 15.00
Zupa oraz chwila odpoczynku - 15.00 – 18.30
Warsztat 2 – Ruch i muzyka – dobry sposób na integrację. Rytmy w muzyce i w lesie. Prowadząca – Beata Biegun - 18.30 – 20.00
Obiadokolacja i rozmowy - 20.00 – 21.00
Targowisko pomysłów* i wędrująca biblioteka** – prowadzący Ewa Kaliszuk.
*Targowisko pomysłów – to nasz wewnętrzny festiwal dobrych praktyk. Bardzo Was zapraszamy przywieźcie choćby jeden przykład Waszego dobrego, sprawdzonego działania. Wymieńmy się doświadczeniem – pomnażamy wtedy dobro – wielokrotnie. Taki wieczór może stać się doskonałym spotkaniem integracyjno-inspirującym – po prostu świętowaniem leśnej edukacji.
** Wędrująca biblioteka – to nasz pomysł na dzielenie się ulubionymi, ważnymi książkami. Zabierzcie ze sobą jakąś – to będzie doskonały czas na wymianę tytułów oraz zaproszenie do ich poznania
Sobota, 28 października 2023
- 8.00 – 9.00
Śniadanie - 9.00 – 10.00
Przyrodnicza rozgrzewka na dobry początek. - 10.00 -14.00
Warsztat 1 – Sześć stopni pedagogicznej dojrzałości środowiskowej – teoria i praktyka. Jak radzić sobie z rozpoznawaniem drzew gdy zaczynają gubić liście? Warsztaty terenowe i kameralne). Prowadząca: Magda Frączek - 14.00 – 15.00
Zupa oraz odpoczynek - 15.00 – 18.00
Warsztat 2 – Nasiona drzew i krzewów – jak je wykorzystać w edukacji przyrodniczej? Przyroda jako inspiracja – leśne rękodzieło. Prowadząca: Magda Frączek - 18-19.30
Obiadokolacja i rozmowy - 19.30 – 21.00
Warsztat nocy. Opowieść o tym jak powstał Świat. Prowadzący: Ewa Kaliszuk.
Niedziela, 29 października 2023
- 8.30 – 9.30
Śniadanie - 9.30 – 14.00
Warsztat 1 – Opowieść o pewnej kartce – czyli niezwykłe zaproszenie do świata literatury i sztuki. Prowadzący: Joanna Zając Slapnicar - 14.00 – 15.00
Obiad - 15.00 – 16.00
Podsumowanie i zakończenie Jesiennej Szkoły Leśnej Edukacji

Organizator i prowadzący
Główny organizator: Fundacja Królowej św. Jadwigi
Prowadzący: dr Ewa Kaliszuk, dr inż. Magdalena Frączek, Beata Biegun, Joanna Zając Slapnicar.
Koszty
Koszt Jesiennej Szkoły Leśnej Edukacji, to 600 zł.
W cenie uwzględnione są:
- koszty merytorycznego przygotowania i przeprowadzenia warsztatów,
- opracowania materiałów warsztatowych
*Zakwaterowanie w trakcie Jesiennej Szkole Leśnej Edukacji w Domu Gościnnym U Sawickich w Krzyżowej. Koszt: 160 zł. Wyżywienie jest własnym zakresie lub z zaprzyjaźnionego cateringu. Do wcześniejszego ustalenia. Uczestnik pokrywa ten koszt samodzielnie.
Zapisy i zgłoszenia
Zapisy na kurs prosimy kierować drogą mailową na adres:
[email protected]
Po przesłaniu zgłoszenia otrzymają Państwo szczegółowy formularz, który pozwoli nam uzyskać najważniejsze informacje o Was oraz Wasze preferencje.

Bądź na bieżąco!
Jeśli chcesz się dowiedzieć o nadchodzących wydarzeniach, które organizujemy w całej Polsce, koniecznie zapisz się do newslettera. Zadbamy o to, aby docierały do Ciebie tylko najważniejsze wiadomości!