Czułość Boga w gdyńskich Barankach

Drugie spotkanie grupy Barankowej powstałej przy parafii p.w. św. Mikołaja w Gdyni odbyło się w formie weekendowych rekolekcji (14 -16.10.2022 r.) w Dębkach – miejscowości nad pełnym morzem. Myślą przewodnią wyjazdu była “Czułość Boga”, a konferencje głosił ks. Jacek Socha.

Nasi prowadzący, na czele z Dagmarą i Łukaszem, zadbali, aby punktem wyjścia była osobista (rodziców) relacja z Panem Bogiem – był czas na Adorację Najświętszego Sakramentu, rozważanie Słowa Bożego, słuchanie konferencji, dzielenie w grupach, a dla chętnych była też okazja do spowiedzi św.  W tym czasie dziećmi zajmowały się dwie dzielne harcerki: Agata i Emilia.

Plan wyjazdu zawierał również wspólną Eucharystię, modlitwę rodzinną oraz zabawy integracyjne. Temu wszystkiemu towarzyszyła świetna oprawa muzyczna, dzięki której mogliśmy jeszcze pełniej i radośniej przeżywać rekolekcje.

Jednym z rodzinnych zadań była tzw. taśma talentów – mieliśmy wówczas okazję nazywać swoje talenty, co pozwoliło nam na nowo dostrzec jak wiele dobra i piękna kryje się w każdym członku rodziny.

Wzruszającym momentem było zadanie, w którym tworzyliśmy “krąg o różańcu” – dzieci odkrywały kolejne tajemnice różańcowe, posługując się przygotowanymi obrazami i fragmentami z Pisma Świętego, a we wszystkim towarzyszyli im rodzice.

Plan rekolekcji, choć wydawał się napięty, pozwolił nam rodzinom odpocząć od często zabieganej codzienności i wzajemnie się poznać. Jestem wdzięczna, że był również czas na luźne pogawędki przy kawie,  wieczorne pogaduchy dorosłych w kawiarence oraz spacer nad morze.

Zobaczyłam, że pomimo wielu różnic, jakie są między rodzinami, łączy nas wiara w jednego Boga i pragnienie, aby jak najlepiej przygotować nasze dzieci na spotkanie z Jezusem Chrystusem. To był czas wzruszeń, rozmów, przemyśleń, inspiracji i uświadamiania nam rodzicom, do jakiego ważnego zadania zostaliśmy powołani. Wróciłam do domu z pięknym doświadczeniem żywego Kościoła. Jestem poruszona zaangażowaniem dzieci, ich wiedzą, prostotą patrzenia na sprawy wiary, otwartością i ufnością względem Pana Boga.