Zimowa

Szkoła Leśnej Edukacji

„Im bardziej nasza codzienność staje się wirtualna, tym bardziej natura jest nam potrzebna do osiągnięcia równowagi” – Richard Louv

Szkoła Leśnej Edukacji, to cykl szkoleniowy, który obejmuje 4 zjazdy tj. 16 dni szkoleniowych oraz indywidualne konsultacje w trakcie trwania szkoły. Szkolenie jest zorganizowane w formie warsztatów terenowych z wprowadzeniem teoretycznym i działaniami praktycznymi.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Zimową Szkołę Leśnej Edukacji, która odbędzie się w terminie 23 – 27 stycznia 2023 roku w Zagrodzie Pod Halą w Koszarawie Bystrej! 

TERMIN

Zimowej Szkoły Leśnej Edukacji

Pamiętaj: zimowa edycja, to jeden z czterech zjazdów składających się na całość Szkoły Leśnej Edukacji.
Możesz zdecydować się na udział w pojedynczym odcinku, lub całości składającej się z 4 zjazdów.

Lato

Zagroda pod Halą

11-15 lipca 2022

Jesień

Krzyżowa

14-16 października 2022

Zima

Zagroda pod Halą

23 - 27 stycznia 2023

Wiosna

Krzyżowa

19-21 maja 2022

Dlaczego warto wziąć udział?

Szkoła leśnej edukacji to wielkie otwarcie na zagadnienia przyrodnicze, tak ważne w myśleniu o włączeniu edukacji leśnej w codzienny rozwój dzieci, młodzieży i nas dorosłych.

To stopniowy proces odkrywania przyrody jako niezwykłego otoczenia edukacyjnego.

Może stać się przygodą pewnego przebudzenia z letargu wywołanego zwariowaną codziennością. Może być początkiem drogi do śmiałego pójścia za tym co woła, gdzieś z samego środka.

Wreszcie, to może być piękny proces odkrywania swoich mocnych stron, a co za tym idzie, własnego rozwoju.

To spotkanie ze świadkami i entuzjastami nieustannego odkrywania świata, którzy dzielą się tym co najlepsze – swoim doświadczeniem, sprawdzonymi metodami i wiedzą w danej dziedzinie.

To budowanie społeczności ambasadorek i ambasadorów nieustannego rozwoju, uczenia i uczenia się w przyrodzie, i przez doświadczenie.

Współtworząc ją masz dużą szansę poczuć moc ludzi, którzy krok po kroku, oddolnie zmieniają edukację.

Możesz stać się częścią tej społeczności!

To wreszcie czas spędzony w niezwykłych okolicznościach przyrody Beskidu Żywieckiego. 

Dla kogo jest Szkoła Leśnej Edukacji?

Dla dorosłych: rodziców, nauczycieli, edukatorów, samorządowców, i wszystkim, którym leży na sercu zapewnienie dzieciom dobrej i zdrowej przyszłości, podniesienie jakości polskiej edukacji i poprawa jakości środowiska przyrodniczego, w którym wszyscy żyjemy. 

Program Zimowej Szkoły Leśnej Edukacji:

W trakcie zbliżającej się zimowej Szkoły Leśnej Edukacji skupimy się na fundamentalnej dla rozwoju człowieka integracji sensorycznej. Przyjrzymy się zimowej przyrodzie. Będziemy jej doświadczać. Spróbujemy badać i rozumieć procesy nią rządzące. Popracujemy metodą projektu badawczego oraz omówimy rolę dorosłych w całym procesie poznawczym dzieci i młodzieży. Okres zimowy to także bardzo dobry czas na omawianie tematów związanych z bezpieczeństwem i bezpiecznym byciem w przyrodzie – gdy warunki bywają ekstremalne.

Program:

Poniedziałek 23.01.2023

  • ok. 12.30 Spotykamy się na parkingu przy Niepublicznej Szkole Podstawowej Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Koszarawie Bystrej, skąd ruszamy do Zagrody pod Halą.
  • 13.00 – 14.00 Wędrówka do Zagrody pod Halą. Zupa i rozlokowanie w pokojach
  • 15.00 – 15.30 Przywitanie i prezentacja potencjału grupy. Oczekiwania grupy. Zimowa Szkoła Leśnej Edukacji – co i jak?
  • 15.30 – 18.30 Warsztat I (warsztat terenowy i stacjonarny) Las sensorycznie – dlaczego warto „zawalczyć” o dobry i zrównoważony rozwój naszych dzieci? – dr Izabella Kucharczyk
  • 18.30 – 19.30 kolacja i oddech
  • 19.30 – 20.30 Warsztat prawie na dobranoc “Las sensorycznie – cd.” – dr Izabella Kucharczyk
  • 20.30 Wieczorne Polaków rozmowy m.in. możliwość poznania eksperta prowadzącego warsztaty następnego dnia.

wtorek 24.01.2023 (Prowadzący – dr Magda Frączek) 

  • 8.30 – 9.30 Śniadanie – kanapki na dzień warsztatowy
  • 9.45 – 13.15 warsztat I (warsztaty terenowe). Co się dzieje w zimowym lesie? Ślady bytności leśnych mieszkańców. Zimowi mieszkańcy lasu i ogrodu. Komu potrzebne jest pożywienie? Jak rozgrzać się zimą w lesie?
  • 13.15 – 14.00 Przerwa
  • 14.00 – 17.30 warsztat II (warsztaty kameralne). Zbieraj bezpiecznie – o roślinach jadalnych i trujących. Projekt – obserwuj przyrodę cały rok.
  • 17.30 – 19.00 Kolacja i oddech
  • 19.00 – 20.30 Projekt badawczy – co to takiego? Dlaczego warto pracować projektowo? Jak i z kim zacząć? Przygotowanie do dnia projektowego – praca w zespołach projektowych – Ewa Kaliszuk

środa 25.01.2023

  • 8.30 – 9.30 Śniadanie – kanapki na dzień warsztatowy
  • 9.45 – 13.15 warsztat I – projekt badawczy w praktyce – Ewa Kaliszuk. Projekt W Arktyce i Antarktyce. Wyprawy terenowe w Krainy polarne. Jak wprowadzać i rozwijać ciekawość tematami przyrodniczymi. Jak to robić, jeśli nie jestem specjalistą w dziedzinie? Jak łączyć dyscypliny naukowe? Jak wykorzystywać przyrodę i jej stan do stworzenia okazji edukacyjnej / otoczenia edukacyjnego. Budowanie opowieści. Jak wzmocnić proces zdobywania wiedzy?
  • 13.15 – 14.00 Przerwa – czas przerwy w tym dniu warsztatów może ulec zmianie – jest to związane ze specyfiką projektu badawczego.
  • 14.00 – 17.30 Warsztat II. Ciąg dalszy warsztatu “Projekt badawczy w praktyce”. Korzyści i trudności w korzystaniu z metody projektu badawczego w edukacyjnej codzienności. Rodzic sprzymierzeńcem przebiegu projektu badawczego.
  • 17.30 – 19.00 Kolacja i oddech
  • 19.00 – 20.30 Własny plan rozwoju – Ewa Kaliszuk. Własny plan rozwoju – wprowadzenie / przypomnienie, prace indywidualne.
  • 20.30 Wieczorne Polaków rozmowy 

czwartek 26.01.2023 (Prowadzący – Tomasz Pankiewicz)

  • 8.30 – 9.30 Śniadanie – kanapki na dzień warsztatowy
  • 9.45 – 13.15 Warsztat I. Podczas warsztatu zapoznamy się z planowaniem działalności terenowej z dziećmi, procedurami reagowania w przypadku zagrożeń i niespodziewanych sytuacji (teoria i praktyka).
  • 13.15 – 14.00 Przerwa
  • 14.00 – 17.30 Warsztat II. Podczas warsztatu przypomnimy i spróbujemy doświadczyć najważniejszych aspektów związanych z pierwszą pomocą dotyczącą dzieci i młodzieży (teoria i praktyka). Przeanalizujemy możliwości wdrożenia dzieci w zagadnienia związane z pierwszą pomocą.
  • 17.30 – 19.00 Kolacja i oddech
  • 19.00 – 20.30 Nocna wyprawa – dlaczego warto robić to razem z dziećmi i młodzieżą? – Ewa Kaliszuk
  • 20.30 Wieczorne Polaków rozmowy 

piątek 27.01.2023 (Prowadzący: Ewa  Kaliszuk

  • 9.45 – 13.15 Warsztat I. Wędrująca klasaco to takiego? Kiedy, jak i z kim zacząć? Co jest potrzebne, aby zacząć? Dorosły – animator, edukator, moderator,…? Jaka jest jego rola? Konsekwencje (plusy i minusy) przyjmowania różnych postaw.
  • 13.15 – 14.00 obiad i sjesta
  • 14.00 – 15.00 Rozesłanie. Zakończenie szkoły. Refleksje i podsumowanie warsztatów – krąg. Wyprawa do domu. 

Dowiedz się więcej...

Organizator, prowadzący i miejsce

Główny organizator: Fundacja Królowej św. Jadwigi 

Prowadzący: dr Ewa Kaliszuk, dr inż. Magdalena Frączek, dr Izabella Kucharczyk, Tomasz Pankiewicz

Miejsce: Zagroda Pod Halą, Koszarawa Bystra, Beskid Żywiecki. To klimatyczny budynek położony z dala od wszystkiego z niezwykłym widokiem na Babią Górą. Do dyspozycji są pokoje 2,3,4, – osobowe (część z nich z łazienkami).

Koszty

Koszt Zimowej Szkoły Leśnej Edukacji:

  • jeśli opłaciłeś uczestnictwo w całej edycji* Szkoły Leśnej Edukacji, opłacasz tylko wyżywienie i zakwaterowanie: 800 zł**
  • jeśli chcesz wziąć udział tylko w edycji zimowej, opłacasz 1200 zł  800 zł za wyżywienie i zakwaterowanie**

W cenie uwzględnione są:

  • koszty merytorycznego przygotowania i przeprowadzenia warsztatów,
  • opracowania materiałów warsztatowych

*W dowolnym momencie możesz zapisać się na cały cykl Szkoły Leśnej Edukacji – przejdź na stronę
** Uczestnik pokrywa ten koszt samodzielnie.

Zapisy i zgłoszenia

Zapisy na kurs prosimy kierować drogą mailową na adres:
[email protected]

 

Po przesłaniu zgłoszenia otrzymają Państwo szczegółowy formularz, który pozwoli nam uzyskać najważniejsze informacje o Was oraz Wasze preferencje.

Nasi eksperci

DSC06498

dr Ewa Kaliszuk

michal napiorkowski

Michał

Napiórkowski

fraczek

dr Magdalena

Frączek

izabela nowak zon

Izabela

Nowak-Zoń

adam kaliszuk

Adam Kaliszuk

joanna zajac

Joanna

Zając-Slapnicar

pankiewicz

Tomasz

Pankiewicz

lorek2

Artur Lorek

Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz się dowiedzieć o nadchodzących wydarzeniach, które organizujemy w całej Polsce, koniecznie zapisz się do newslettera. Zadbamy o to, aby docierały do Ciebie tylko najważniejsze wiadomości!