Wędrująca klasa dla uczniów z klas 1-4 SP w edukacji domowej! 

Przygotowaliśmy ciekawą propozycję do rozwoju dla Waszych dzieci – Wędrującą klasę. To nasz pomysł, który testowaliśmy w minionym roku szkolnym – chcemy go rozwijać, aby dzielić się naszymi pasjami z Waszymi dziećmi.

Bardzo zależy nam na zbudowaniu stałej grupy „klasy”, wierzymy, że bycie razem w przyrodzie pozwala na rozwijanie wielu kompetencji w tym także współpracy i dobrej komunikacji. Pragniemy pokazać im Świat, jego piękno oraz to, ile rzeczy jest w nim do odkrycia. Chcemy stworzyć dla nich bezpieczną przestrzeń samorozwoju oraz współdziałania z innymi – zanurzoną w przyrodzie. Chcemy zapewnić, że zrobimy wszystko, co potrafimy najlepiej, aby to był czas wartościowy dla Waszych dzieci.

Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące idei wędrującej klasy. Jeśli macie pytania pozostajemy do Waszej dyspozycji ([email protected]). 

Organizacja Wędrującej klasy – informacje szczegółowe 

7 spotkań w roku szkolnym 2022/2023:

  • 4 listopada 
  • 9 grudnia
  • 10 lutego 
  • 24 marca
  • 22 kwietnia – z rodzicami (Święto Leśnej Edukacji)
  • 26 maja
  • 16 czerwca

Każde spotkanie będzie odbywać się w piątek i trwa od godziny 10.00 do godziny 15.00. Wędrujemy w okolicach Krzyżówek, Korbielowa i Krzyżowej. 

W kolejnych spotkaniach korzystamy z niezwykłej przyrody Beskidu Żywieckiego. Dbamy o integrację poprzez zabawę (z samym sobą, grupą rówieśniczą i otoczeniem), rozwój motorycznym sensoryczny i emocjonalny, a także rozwijamy umiejętność obserwacji przyrody oraz obserwacji w przyrodzie – jako wspaniałego źródła budowania krok po kroku swojej wiedzy o świecie.

Wędrująca klasa to stała grupa 12 uczniów z edukacji domowej w klasach 1-4 SP.

Jak się zapisać?

Na ten moment zapisy zostały wstrzymane z uwagi na zapełnienie list i brak wolnych miejsc. Jeśli tylko pojawi się możliwość dołączenia do wędrującej klasy, będziemy o tym informować i uruchomimy zapisy ponownie!

Co robimy?

Każde spotkanie to wędrówka niezależnie od pogody (wyjątkiem są pogody ekstremalne). 

Każdą wędrówkę rozpoczynamy kręgiem o godzinie 10.00 przy szkole w Krzyżówkach. To szczególny czas na przywitanie się, poznanie się i przyjrzenie się sobie nawzajem – jak się dzisiaj mamy i co możemy razem zrobić.

Potem przeglądamy nasze terenowe laboratorium – razem planujemy co nam się przyda danego dnia, pakujemy się i wyruszamy. Mamy przygotowaną myśl przewodnią, ale bardzo zależy nam na tym, abyśmy wszyscy próbowali budować plan tego, co może się wydarzyć. Na pewno będziemy bardzo uważni na to co przyniesie danego dnia przyroda.

Wędrując będziemy rozmawiać, odkrywać, doświadczać, badać, budować, kontemplować, szkicować … a wszystko po to, aby jeszcze lepiej nawiązać relację z samym sobą, ze sobą nawzajem i z przyrodą.

Kończymy kręgiem o godzinie 15.00 przy szkole w Krzyżówkach. 

Miejsce wędrującej klasy:

Krzyżówki, Beskid Żywiecki. 

Dlaczego wędrująca klasa?

Wędrowanie to bezpośrednie doświadczanie otaczającego świata.

Poprzez wędrowanie następuje rozwój ciekawości świata – warunek konieczny do kształtowania wewnętrznej motywacji, a także uruchomienie i rozwój indywidualnych potencjałów każdego dziecka (intelektualnych i emocjonalnych).

W wędrującej klasie następuje odwrócenie procesu zdobywania wiedzy: doświadczanie, rozpoznanie, porządkowanie, nazywanie i definiowanie – to proces, w którym dziecko stopniowo, krok po kroku odkrywa świat, a tym samym pogłębia swoją teoretyczną wiedzę o nim. 

Wędrowanie to nie jest zamiennik edukacji w szkole czy w domu.

To dopełnienie, a zarazem rozwinięcie edukacji w budynku szkolnym lub w domu rodzinnym. 

Wędrowanie to ruch. Ruch to według ostatnich badań kluczowy element rozwoju mózgu. 

O prowadzących:

Ewa Kaliszuk – Jestem geografem i przyrodnikiem nieustająco zadziwiona światem i tym, jak wiele jest w nim do odkrycia. Przez dziewięć lat współtworzyłam w Przyłękowie w Beskidzie Żywieckim niepubliczną, bezpłatną Szkołę Podstawową, jedną z kilku szkół prowadzonych przez Fundację Królowej Św. Jadwigi oraz jedną ze Szkół z Mocą Zmieniania Świata Fundacji Ashoka. Ciągle nabywam nowe doświadczenia. Jestem absolwentką Programu Liderzy PAFW, Szkoły Trenerów TROP oraz Programu Ashoka MasterClass. Na co dzień organizuję warsztaty dla dorosłych, dzieci i młodzieży wprowadzając w leśną edukację. Prywatnie jestem żoną Adama i mamą dwóch wspaniałych nastoletnich już dziewczynek Madzi i Tosi. One także są dla mnie nieustającym źródłem inspiracji.

Anna Olszowska – Jestem z wykształcenia biologiem, z zamiłowania przyrodnikiem. Kocham góry, naturę, sport, las i wszystko, co jest z nimi związane.  Las to mój drugi dom. Praca z dziećmi daje mi dużo radości, szczególnie wtedy, kiedy mogę dzielić się z nimi moimi pasjami. Jestem mamą piątki dzieci.

Udostępnij: