Kościół przez dziurkę od klucza w Nowym Sączu

To nasze drugie spotkanie w tym roku. Rozpoczęliśmy mszą świętą, którą poprowadził o. Bogdan, po której poznawaliśmy przestrzeń naszej świątyni. Omawialiśmy, w jakim stylu zbudowany jest nasz kościół (co to jest rozeta? A co to sklepienie? Co to jest gotyk? – m.in. na takie pytania staraliśmy się sobie odpowiedzieć), a jak wyglądają kościoły w innych krajach. Rozpoczęliśmy od spojrzenia przez dziurkę od klucza w drzwiach wejściowych. 

Dzieci poznawały poszczególne elementy – kropielnica, nawa, prezbiterium, paschał, ambona, konfesjonał itp. Bardzo były zaciekawione, kiedy wchodziły w przestrzenie, do których na co dzień nie mają dostępu.

Wejście na chór to nie lada gratka, gdzie można obejrzeć organy od środka, usiąść na miejscu chórzystów i spojrzeć na kościół z innej perspektywy.

W zakrystii mogły zobaczyć, gdzie przechowywane są alby, ornaty, mszał, ewangeliarz, kielichy, ampułki i inne cenne przedmioty; zadawały sporo pytań i były zaskoczone, że monstrancja jest taka ciężka.

Wielką niespodzianką była możliwość skorzystania z kadzidła – dzieci dosypywały zioła z żywicą i próbowały, jak się go używa. W kościele unosił się wspaniały zapach 🙂

W dalszej części naszego spotkania rozmawialiśmy o naszych patronach – rodziny przedstawiały swoich świętych, odczytywały spisane litanie. Na koniec zrobiliśmy małą galerię obrazów ze świętych patronów. Wspominaliśmy też zmarłych, z naszych rodzin podczas wspólnej modlitwy.

Na zakończenie naszego spotkania odbył się długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci Bal Wszystkich Świętych – rodziny świetnie się spisały i przygotowały ciekawe przebrania – pojawiła się plejada świętych, m in.: Monika, Estera, Szymon, Krzysztof, Kinga, Mikołaj, Piotr, Agnieszka, Maria, Anna, Józef i wielu innych. Zabawy poprowadziły dwie mamy Paulina i Agnieszka – widać było ogromną radość i zaangażowanie wśród dzieci.

Z ciekawością czekamy na kolejne, już grudniowe spotkanie, które to będzie związane z Pismem św. i kaligrafią.

Udostępnij: